Σάββατο, 2 Απριλίου 2016

Α.Ε. Ιστιαίας – Ταμυναϊκός 2-2 Ανατροπή τίτλου από μια Ένωση με ψυχή πρωταθλητή!

Με ψυχή και «στόφα» πρωταθλητή η Α.Ε. Ιστιαία, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά κατάφερε να πάρει το «Χ» από τον Ταμυναϊκό με 2-2, μέσα στο «φλεγόμενο» δημοτικό στάδιο Ιστιαίας και να εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας δύο αγωνιστικές πριν το τέλος. Η υπόθεση τίτλος έτσι είναι στα «πόδια» των παικτών του Θανάση Γουρνά, όπου στα δύο επόμενα παιχνίδια έχουν να αντιμετωπίσουν την Αιδηψός εκτός έδρας, που ήδη έχει «αποχαιρετήσει» την κατηγορία και εντός την τελευταία αγωνιστική την αδιάφορη Καστέλλα. Σε αντίθεση ο Ταμυναϊκός, αν και στην έδρα του την επόμενη αγωνιστική έχει να αντιμετωπίσει τον έτερο διεκδικητή του τίτλου Α.Ο. Νέας Αρτάκης.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Κυρίαρχο στοιχείο το άγχος και ο εκνευρισμός, αλλά και η σφιχτή αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων, οι οποίοι όμως χωρίς να δημιουργήσουν ουσιαστικά φάσεις κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ, ένα από στημένη μπάλα και ένα πέναλτι και να πάνε με ισχυρό προβάδισμα στα αποδυτήρια.
Στο δεύτερο μέρος όμως μίλησε η ψυχή και η καρδιά της Ιστιαίας, μιας Ιστιαίας που από το -9 στις αρχές του δευτέρου γύρου κατάφερε να είναι στην κορυφή και δεν είναι με τίποτα διατεθειμένη να αφήσει αυτόν τον τίτλο να φύγει απ’ τη Βόρεια Εύβοια. Η Ένωση μείωσε στις αρχές του δευτέρου μέρους, με τον Αργύρη Στεργίου και με «συνήθη ύποπτο» Χρήστο Ανέστη ισοφάρισε επτά λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου κρατώντας έτσι γερά την κορυφή. Εκτός όμως από τα δύο τέρματα οι γηπεδούχοι, δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν καμία απειλή μπροστά απ’ τα καρέ τους και είχαν και πολλές ακόμη ευκαιρίες, όπου θα μπορούσαν να έχουν πάρει και τη νίκη,
Ο Δωδέκατος και ο πιο πολύτιμος παίκτης αποδείχθηκε για μία ακόμη φορά ο φίλαθλος κόσμος ολόκληρης της Βόρειας Εύβοιας. Πραγματικά το αδιαχώρητο σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Βασίλη Βελέντζα ήταν το σύνθημα ξέφρενων πανηγυρισμών. Ένα «κουβάρι» παίκτες, προπονητής, διοίκηση και κόσμος της Ένωσης πανηγύρισαν με μοναδικό τρόπο τη μεγάλη ανατροπή που χάρισε βαθμό τίτλου στους Βορειοευβοιώτες.
Φάσεις και γκολ
3’ 0-1 ΓΚΟΛ για τον Ταμυναϊκό: Ο Θωμάς με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους
28’ Πάσα του Καρκασίνα στο Γοργομάτη, σουτ από τον τελευταίο, όμως η μπάλα περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζωντού
42’ 0-2 ΓΚΟΛ για τον Ταμυναϊκό: Ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι σε τράβηγμα του Βασιλείου στον Σταμέλο μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Θωμάς, ο οποίος αποδεικνύεται εύστοχος και διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενούμενων
46’ Σουτ του Γοργομάτη διώχνει με υπερένταση ο Ζωντός
47’ Πλασέ από κοντά του Καρκασίνα η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ
51’ 1-2 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία:. Η Ένωση εκτελεί πλάγιο, ο Πανάκης πιάνει κεφαλιά την περιοχή και στρώνει όμορφα τη μπάλα για τον Αργύρη Στεργίου, ο οποίος με όμορφο σουτ τη στέλνει στα δίχτυα.
53’ Ο Βασιλείου εκτελεί φάουλ, ο Πανάκης Πιάνει μια κεφαλιά, όμως η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ
61’ Πάσα του Καρκασίνα μέσα στην περιοχή για τον Χρήστο Ανέστη, ό τελευταίος πλασάρει, όμως ο Ζωτός καταφέρνει να μπλοκάρει
78’ Ο Βασιλείου εκτελεί κόρνερ, ο Ηλιόπουλος παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα παιρνά ελάχιστα άουτ
83’ 2-2 ΓΚΟΛ για την Ένωση:. Ο Ηλιόπουλος βγάζει πολύ όμορφη πάσα μέσα στην περιοχή για τον Χρήστο Ανέστη και αυτός με δυνατό συρτό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του ΤαμυναΪκού και την Ένωση στον …έβδομο ουρανό.
85’ Αποβάλλεται από τον πάγκο της Ιστιαίας με κόκκινη κάρτα ο Γαβριήλ.
Συνθέσεις
Α.Ε. Ιστιαίας (Θανάσης Γουρνάς): Μπιμπάι Μ., Μερκούρι, Καλλίτσης (69’ Μακρής), Βασιλείου, Πανάκης, Στεργίου Η., Στεργίου Α., Γοργομάτης Ν., Ανέστης Β., Ανέστης Χ. (88’ Γιουκάι), Καρκασίνας (65’ Ηλιόπουλος)
Ταμυναϊκός (Δημήτρης Λύκος): Ζωντός, Αναστασίου, Πιλάτης, Καρατζάς, Θωμάς, Λύκος Δ., Φωτιάς, Σταμέλος (λ.τ. 67’ Γκαβός), Κρόκος, Κούρτης, Δήμος (58’ Κιούσης)
Διαιτητής: Βασίλης Βελέντζας Βοηθοί: Αντωνίου Χ. – Κοντογιαννίδης Γ. Τέταρτος: Ιωάννου Α. Παρατηρητής αγώνα: Παναγιώτης Σταυρόπουλος