Παρασκευή, 20 Μαΐου 2016

Επεισοδιακό ματς παλαιμάχων χθες στα Ψαχνά - Σε ρόλο "πυροσβέστη" ο Δήμαρχος Γιώργος Ψαθάς

Την ήττα γνώρισαν χθες οι Παλαίμαχοι Βόρειας Εύβοιας, όπου για το πρωτάθλημα παλαιμάχων και ανεξάρτητων ομάδων της ΕΠΣ Εύβοιας ηττήθηκαν με 4-2 στο γήπεδο των Ψαχνών από τους παλαίμαχους του Ηρακλή, οι οποίοι είναι πρώτοι στη βαθμολογία με 12 βαθμούς ενώ ακολουθούν οι Παλαίμαχοι της Β. Εύβοιας με 9.

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν αποδείχθηκαν οι Βορειοευβοιώτες Βετεράνοι αφού παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με  κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύο φορές τη δεύτερη μάλιστα δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Μια άστοχη εκτίμηση του τερματοφύλακα σε εκτέλεση κόρνερ του Άγγελου Βογιατζή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και μια ολιγωρία της άμυνας αμέσως μετά ήταν αρκετά για να πάρουν τη νίκη η Ψαχνιώτες κυριολεκτικά στο φινάλε. Σκόρερ για τους παλαίμαχους του Ηρακλή ήταν οι Παπακυριακού στο 34' και στο 61' Λορίδας (αυτογκόλ) στο 81' και Γαβριήλ στο 84' ενώ για του Βορειοευβοιώτης σκόραραν οι Κυπιρσλίδης στο 45 και Ζουπανιώτης στο 78'.
Όμως το μας εκτός από γκολ και ωραίο θέμα είχε ένταση και νεύρα και χρειάστηκε δύο φορές να επέμβει ο Δήμαρχος Διρφύων - Μεσσαπίων Γιώργος Ψαθάς, που παρακολουθούσε από τον πάγκο τον αγώνα για να ηρεμήσει τα πνεύματα. Τη μία στο 46' όταν ο τερματοφύλάκας των γηπεδούχων Σταθαράς έφυγε διαμαρτυρόμενος από το τέρμα και κατευθύνθηκε προς τον πρώτο βοηθό διαιτητή τον οποίο έριξε κάποια "γαλλικά", όπως αναφέρεται στο φύλλο αγώνα με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα του Γιώργου Σέγκου. Ο διαιτητής επίσης στο φύλλο αγώνα αναφέρει ότι ο τερματοφύλακας του Ηρακλή έριξε "γαλλικά¨" και σ' αυτόν Να σημειώσουμε ότι ο Σταθαράς διαμαρτυρήθηκε για την επίτευξη του πρώτου τέρματος των Παλαιμάχων της Β. Εύβοιας θεωρώντας ότι ο σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν off side. Χρειάστηκε και δεύτερη παρέμβαση του Δημάρχου για να ηρεμήσουν σε κάποιες φάσεις και τα πνεύματα μεταξύ τον παικτών που ευτυχώς έμειναν μόνο στο επίπεδο των λεκτικών αντεγγλίσεων.

Συνθέσεις
Παλαίμαχοι Ηρακλη Ψαχνών: Σταθαράς Ι., Κουνής, Μπαζιώτης, Αγουρίδας Θ., Γιαννούτσος, Αγουρίδας Γ., Σταματίου, Βογιατζής, Λαφαζάνης, Σταθαράς Σ., Παπακυριακού, / Σούλιος, Γεωργουσόπουλος, Μιστριώτης Π., Μιστριώτης Β., Μώρος, Γαβριήλ, Χαρέμης
Παλαίμαχοι Β. Εύβοιας: Λορίδας, Τριανταφύλλου Ι., Παπαδιώτης, Ζουπανιώτης, Τσελίκας, Κερασιώτης, Ποζαπαλίδης, Κρυσταλόγιαννης, Κυρπισλίδης, Μισιρλής, Γαβριήλ/ Μηνάς, Μάκρας, Μπαρμπούνης, Σκιαθίτης, Βογιατζής, Γιαννάκης